Polecam

poniedziałek, 24 lutego 2014

WIG UKRAINE MUSIAŁ CZYTAĆ MÓJ WPIS ! KSGAGRO I MILKILAND TEŻ CZEKAJĄ NA START ?

Zaledwie cztery dni temu pisałem, że po Agrotonie może pójść seria wzrostów zaniżonych spółek z Ukrainy.

http://gpwinwestycje.blogspot.com/2014/02/przejscie-z-agrotonu-na-coal-energy.html

Dziś widzieliśmy, kolejny przykład tego, że nie można lekceważyć sił na tych walorach. Przez ostatnie lata wyprali wiele mózgów. Spora część ludzi pewnie źle ich wspomina i już nie dotyka.

Pierwszy szalał Agroton a dziś Coal Energy oraz Sadovaya miały ponad 40 % na plusie. Westaisic natomiast + 35 z hakiem.

Zauważmy, że są to ponadprzeciętnie zdołowane walory i odreagować te spadki  pomoże im naciągnięta do granic sprężyna.

Sadovaya była wyciągana przeze mnie do tablicy nie raz.
Wpisy jej dotyczące :

http://gpwinwestycje.blogspot.com/search/label/SADOVAYA

Już 9 Grudnia wspominałem, że widzę ją jeszcze powyżej 1 zł.
Wykres pokazuje, że walor powoli zmierza do bardzo dużego oporu.

Myślę, że pomiędzy 1 zł a 1,15 będzie mocna walka.

Jednakże najpierw walor musi odsapnąć po dzisiejszym.
Wszystko co poniżej złotówki jest bardzo cenne. Także myślę, że jeszcze Sadovayą nieźle pobuja.

Zaczynałem pisać o SGR gdy była po 53 gr. Jeśli spojrzymy na dzisiejsze zamknięcie to mamy spory wzrost.

Na dużej części walorów  z WIG UKRAINE wykonano ogrom pracy, aby niejeden uwierzył w rychły koniec.

Kiedy doszły dramatyczne wydarzenia za naszą wschodnią granicą, zaczęto mocniej zbierać akcje. Psychologia też zagrała. Na pewno obawy niejednego inwestora sprawiły, że garściami odbierano akcje, które w przyszłości mogą być warte kilka razy więcej.
Oczywiście wszędzie będą korekty, zachwiania. Niektóre opory mogą miesiącami trzymać kurs to raz a dwa te 4 walory przez to, że nie bronią się wynikami, póki nie poprawią swojej sytuacji muszą się liczyć z tym, że na wzroście nie będzie chętnych na kupno akcji kogoś przynoszącego straty bez przekonujących planów naprawy sytuacji.

Agroton uważam jedynie odpoczywa, wysadza tych którzy boją się powrotu na 2-3 zł. Tam jednak odkurzano z 9 miesięcy. Teraz przydałoby się dążyć do wyjścia ponad 8, bo tam zaczyna się strefa handlowania. Niestety jeśli spółka będzie dalej traciła, nic się nie zmieni to ja na pewno bym jej powyżej 8 nie kupił. Mogą liczyć tylko na spekulację i straceńców, albo zabrać się do pracy i spróbować zrobić wyniki i zapracować na zaufanie.

Coal Energy może poczekać pomiędzy 2-3 zł. To będzie oznaczało zdrowy wzrost. Do 5 zł trzeba zebrać jak najwięcej a później zacząć odnosić jakieś rzeczywiste sukcesy, bo tylko one dadzą przesłanki, by ktoś te akcje chciał po 10 zł. Ja ich nie kupię, jeśli nadal będą nieudolni.

IMCOMPANY " powalczy " pewnie pomiędzy 12 a 16 zł. Przez to, że walor nakreślił już swoje minima potwierdzając niedawno dołek z 2011 r. Możemy spoglądać w górę. W tym przypadku są prawdziwe przesłanki, by ludzie chcieli rosnąć razem ze spółką i rysować nowe szczyty. IMCOMPANY potrafi robić zyski,  jest dobrze zarządzany, więc pojawiają się nawet rekomendacje na ich papiery.

Gdy Sadovaya była na dnie, lekko powyżej 50 gr to nie miałem pewności, że nie zejdzie np. na 10 gr. Jednak każdy dzień dłużej powyżej 0,5 wzmacniał to wsparcie.
Teraz nie wierze, że SGR w 2014 r. jeszcze raz będzie próbowała znaleźć nowe minima.
4 lata grano spadki i ewidentnie jest odwrót. Lecz wyższe poziomy potrzebują konkretów, wyników, działania. Oby Sadovaya się obudziła, bo widząc straty goniące straty, nic mnie nie zmusi do zakupu ich akcji przy 300 % wzroście.


Na pewno inny scenariusz był i jest na ASTARCIE, OVO, swoje życie ma KERNEL czy KDM.

Każda spółka wymaga osobnej analizy i spojrzenia, jednak jeśli jakiś schemat działa to potrafi być stosowany po lekkich modyfikacjach wszędzie tam gdzie tylko dadzą mu ku temu okazje.

KSGAGRO oraz MILKILAND zostały bardzo podobnie rozegrane i te dwa walory są obecnie na swych historycznych minimach, kto wie czy nie po raz ostatni.

KSGAGRO być może zaliczy kolejne podejście do oporu w okolicach 13 zł. Jeśli w końcu go pokona powinna celować w nowe szczyty. Na tej spółce nie ma tak wiele do odrabiania jak na niektórych wyżej omawianych, jednak ten walor ma fundamenty, które nie pozwoliłyby na takie niedowartościowanie i które pewnie mają chrapkę na wyjście powyżej 30 zł. Ci którzy sterują tą spółką na pewno idąc w górę pewnie będą wykorzystywali to, że KSAGRO potrafi przynosić zyski i dobrze sobie radzić. Nie zdziwię się jeśli spółka o tym profilu obudzi się wraz z wiosną.

MILKILAND musi wyjść najpierw powyżej 14 a następnie na ponad 20 zł . Później droga do szczytów będzie otwarta. Tym bardziej, że tak jak KSGAGRO również MILKILAND  nie jest ofiarą tylko konkretną spółką z przyszłością.


Niektóre z obecnie szalejących walorów nawet wzrostami po +50 nie zatuszują strat. W pewnym momencie będą musiały mieć konkretne przesłanki do wzrostów wynikające z sukcesów na polu swej działalności.

Te które w ostatnich latach ciągle miały problemy i nadal funkcjonują słabo, muszą mieć plan wyjścia z kryzysu.

AGROTON, SADOVAYA, WESTAISTIC I COAL ENERGY muszą się na tyle poprawić, żeby odzyskać zaufanie.

Szał wzrostów po + 30 owszem ruszy tłum, choćby dlatego, że należy się odreagowanie. Ale jak mimo czasu nie będzie widocznej poprawy wyników, potrzebnych zmian to te spółki znów spadną na dno, być może głębsze a sił na drugie podejście do odwrotu będzie jeszcze mniej.


KSGAGRO czy MILKILAND stoją niezauważone, ale według mnie są skazane na wzrosty. W końcu ludzie zaczną doceniać ich realne osiągnięcia.


https://www.facebook.com/pages/GPW-inwestycje/631645910206761

CZYTELNIKU DECYDUJ SAMODZIELNIE.INWESTUJESZ NA WŁASNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ.JA PREZENTUJĘ SWOJE OPINIE.MOJE PRZEMYŚLENIA NIE STANOWIĄ REKOMENDACJI A SĄ TYLKO SPOJRZENIEM JEDNEGO Z MILIONÓW GRACZY.TYLKO NIEKTÓRE Z WYBRANYCH SPÓŁEK POSIADAM.NIE BIORĘ ODPOWIEDZIALNOŚCI ZA WYNIKI INWESTYCYJNE CZYTELNIKÓW.KAŻDA Z INWESTYCJI WYMAGA CZASU.O SWOICH PORTFELACH DECYDUJECIE SAMI I JA NIC NIE GWARANTUJĘ.ZAKŁADAM ŻE ZAWSZE MOGĄ POJAWIAĆ SIĘ SYTUACJE, PO KTÓRYCH TRZEBA ZMIENIAĆ PLAN.ZAWSZE JEST RYZYKO STRAT.

foto-coslychacwbiznesie.pl6 komentarzy:

 1. co sądzisz o Agrolidze, spółka przynosi zyski, wskaźniki super a tu dzisiaj prawie -10% bez żadnych podstaw tym bardziej patrząc na odreagowanie pozostałych spółek ukraińskich?

  OdpowiedzUsuń
 2. Witam Autora.
  A co sądzi autor o spółce Agroliga. Tam po wynikach mamy wskaźnik c/z na poziomie 2zł. A zachowuje sie nadwyraz słabo ostatnio. Czyżby niektórzy nie potrafili przeliczyć euro na PLN i odnieść to do ceny na rynku, kapitalizacji. Mam przynajmniej takie wrażenie.

  OdpowiedzUsuń
 3. Przepraszam, że tak trochę nie w temacie, ale RAFAKO na najbliższym WZA, chce przegłosować emisję nowych akcji za 30,7 mln zł. Dla PBG to bardzo dobra wiadomość natomiast w Rafako tylko chwilowe spadki. Co Autor sądzi, wchodzić w Rafako po ustabilizowaniu kursu? Wydaje się, że Jaworzno będzie.

  OdpowiedzUsuń
 4. Witam,

  Chciałem powiedzieć, że jestem pełen uznania dla Autora, że znosi wasze jęki i błagalne prośby o opinie. Ludzie nigdy nie będziecie zarabiali na giełdzie jeżeli nie będziecie mieli własnej wypracowanej metody. Podążanie za kimkolwiek ma krótkie nogi. Skąd ten "biedny" autor ma wiedzieć jaka jest sytuacja na tej setce spółek o które nieustannie prosicie?
  Trzeba odrobić pracę domową która jest zazwyczaj kosztowna, bolesna i długotrwała ale to jedyna droga do tego aby nie być jak dziecko we mgle i zacząć systematycznie zarabiać na giełdzie.
  Wnieście coś od siebie a nie tylko wystawiacie rączkę i prosicie aby Wam ktoś cos dał jak na tacy.

  Pozdrawiam
  Maciej

  OdpowiedzUsuń
 5. Tak Maciej ma dużo racji i te ciągłe pytania są bardzo męczące i zniechęcające.

  Pod tematem o portfelach trochę popisałem co myślę o wielu walorach, ale mam wrażenie, że to był błąd, bo pytań i tak będzie bez końca.

  Zapomina się, że ja nie zajmuję się doradzaniem, masa pytań co rusz o nowe rzeczy dodatkowo blokuje mnie jako autora i pewnie przez to pominąłem już sam jakieś dobre spółki.

  Przyznam, że za dużo informacji równa się dekoncentracji.

  Wy musicie też nad tym pomyśleć. Nie można analizować wszystkiego i być skutecznym wszędzie.

  Ja niebawem zacznę wymiotować na myśl o giełdzie przez ten blog, dosłownie czuję, że się wypalam. Muszę odpocząć.

  OdpowiedzUsuń
 6. A ja proponuję Autorowi, by w ogóle się nie przejmował i ignorował takie komentarze, najlepiej ich nie dodając. Może warto gdzieś na blogu zawiesić jakieś obostrzenia dot. komentowania, by zawsze były widoczne, może nad formularzem do komentowania?

  Szkoda nerwów, a przecież można czerpać przyjemność z pisania wartościowych wpisów i dyskusji na poziomie, trzeba się tylko zdystansować od osobników "roszczeniowych". Oni mają Cię w pompie, szanowny Autorze, dla nich liczy się tylko, by ktoś za nich odwalił robotę polegającą na badaniu spółki i myśleniu. Dlaczego w ogóle zważać na takich ludzi? Szkoda czasu i zdrowia.

  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.