Polecam

poniedziałek, 24 marca 2014

Global Energy - Ale ładny zysk. Czas na wyższe poziomy ?O GLE wspominałem kilkukrotnie

http://gpwinwestycje.blogspot.com/search/label/GLOBAL%20ENERGY

Nie ma co się rozpisywać, raport wygląda bardzo dobrze, widać nowe życie w GLE. Wzrosty zależą od wielkich graczy a tu mamy potężnych...

Link do wyników źr.bankier.pl :

http://www.bankier.pl/static/att/emitent/2014-03/sprawozdanie_finansowe_Global_Energy_S.A._za_rok_2013_201403241866807457.pdf

Także według mnie na zwyżki na tym walorze wystarczy jedynie czekać i korzystać.

https://www.facebook.com/pages/GPW-inwestycje/631645910206761?ref=tn_tnmn

JEŚLI CI POMAGAM WYŁĄCZ ADBLOCKA.BLOG JEST MODEROWANY.CZYTELNIKU DECYDUJESZ SAMODZIELNIE.INWESTUJESZ NA WŁASNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ.MOJE PRZEMYŚLENIA NIE STANOWIĄ REKOMENDACJI,SĄ SPOJRZENIEM JEDNEGO Z MILIONÓW GRACZY.TYLKO NIEKTÓRE Z WYBRANYCH SPÓŁEK POSIADAM.NIE BIORĘ ODPOWIEDZIALNOŚCI ZA WYNIKI INWESTYCYJNE CZYTELNIKÓW.O SWOICH PORTFELACH DECYDUJECIE SAMI I JA NIC NIE GWARANTUJĘ.ZAWSZE MOGĄ POJAWIAĆ SIĘ SYTUACJE,PO KTÓRYCH TRZEBA ZMIENIAĆ PLAN.ZAWSZE JEST RYZYKO STRAT.

foto-coslychacwbiznesie.pl

13 komentarzy:

 1. Przynajmniej jako "zielony" inwestor giełdowy, mam czyste sumienie, że nie rozumiem giełdy i takie moje prawo. Skoro spółka GE pokazuje naprawdę dobre wyniki, a jest mocno zdołowana jeszcze za 2013, a po szybowaniu w górę na 9% leci w dół na 0 i nie ma chętnych na zakup, to ja się w tym gubię. Rozumiem, że popyt potrzebuje czasu, ale nie kumam też tych, którzy sprzedają na dzisiejszym 0 ("O, spółka pokazała dobre wyniki, no to sprzedam..."?).

  Ja w każdym razie dobrałem GE i jeszcze podobieram. Schodek w dół, to ja jeszcze trochę. Mam akurat wolnych środków na parę takich schodków. A potem... będę się dalej dziwił, ale już biernie:).

  PS
  Marvipol też utknął dzisiaj na sporym (-), niedługo po publikacji chyba całkiem OK wyników, przy niewielkim obrocie. Hmm...


  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przewagą dużych graczy a na GLE mamy potężnych jest to, że oni decydują jaki jest sposób rozgrywania. W dodatku my nie wiemy czy działają razem czy również chcą się wzajemnie ograć. Duży kapitał może znakomicie zarabiać na wahaniach kursu a w dodatku owe bujanie zniechęca i wyklucza kolejnych mniejszych graczy. Tak jak na MSX Elektrim tak i tu amerykańskie fundusze samą swą nazwą przyciągnęły wielu, których prawdopodobnie wolą zostawić na tych poziomach i którzy będa i potrzebni do zakupu po cenach wyższych. Psychologia, socjotechnika, tu działają całe maszynerie mające na celu kierowanie strumienia zysków w wybrane ręce. Na zdrowy rozum czy moje lub twoje zarobki są komuś na rękę ? Nie- wręcz odwrotnie. Aby wielkie instytucje zarabiały to przecież kogoś trzeba ograć. Handel na giełdzie na tym polega, że aby ktoś zyskał ktoś kiedyś w przeszłości lub teraz musiał/musi stracić, tak jest najczęściej, jeśli mamy do czynienia z walorem będącym już jakiś czas na giełdzie.

   Jeśli masz strategię i wierzysz w walor i uważasz, że obecna cena jest ok a masz wolny kapitał to jeśli są spadki to dobrze robisz gdy korzystasz. Wtedy twój plan o ile jest dobry i twe założenia o ile są dobre za jakiś x czas dadzą ci zysk.

   Usuń
  2. Ja też nie rozumiem, ale się przyzwyczajam. I rozmyślam :) Obrót na Globalu dzisiaj duży, wygląda, jakby silna podaż zdołowała kurs. I nie zrobił tego jakiś Wacek w chwili słabości.
   Interpretację dzisiejszej sesji może nam Autor podpowie, tytułem nauki :) byłbym bardzo wdzięczny. Podobne duszenie jest przecież widoczne także na wielu innych spółkach z kręgu zainteresowań bloga. Chyba, że to nie duszenie, a objaw słabości i płytkości rynku jako takiego ? Relatywnie mały kapitał napływa, skubie, odpływa w inne miejsce ? Nie wiem...

   Co do wyników samego Globala, to pojawia się taka kwestia, że działalność operacyjna wypadła blado, a jej perspektywy wskazane przez prezesa też nie podniecają nadmiernie. Ale przecież z kolei kapitalizacja do wyników jest wciąż niewysoka.
   I tu drugie pytanie Autorze; mamy Global, United, IDM jakoś tam wzajemnie powiązane. Wygląda na to, że są to wszystko de facto spółki inwestycyjne (jeśli dobrze to określam). Po co np takiemu Polish American Investment Fund wchodzenie w tyle podobnych podmiotów, a nie np w jeden ? W przypadku spółek zorientowanych produkcyjnie, to można zrozumieć, kupujemy jakąś część biznesu. Tu pewnie też jest jakaś oczywista oczywistość ;) ale jej nie wyłapuję.

   Usuń
  3. Może to dziwnie zabrzmi, ale ja mniej myślę :)
   Teraz np. idę na deszcz wkopać róże :) pozdrawiam

   Usuń
  4. Bo Autor myśli już podprogowo ;) to chyba oczywiste. A jak człowiek nieobyty, to musi bardziej łopatologicznie...

   I najwyraźniej czyta też w myślach, bo to już kolejny raz, gdy redaguję pytanie, a odpowiedź pojawia się w tym samym czasie. Podejrzewałem nawet przez chwilę, że może Autor to Charles Xavier z X-Men'ów, ale po pierwsze czasownik "idę na deszcz" to wyklucza - bo było by "jadę" ;) a po drugie, nawet ważniejsze, to o ile pamiętam , podpadł on takiej fajnej lasencji i ona go delikatnie zdematerializowała. No cóż, życie... ;)
   Mam nadzieję, że Autor nie pogniewa się za ten żart i nie zostanie on odebrany jakoś niewłaściwie... Lubię pożartować i nie oznacza to w moim przypadku braku szacunku czy niedoceniania. A wręcz przeciwnie.

   Usuń
  5. Nie ma problemu, też lubię pożartować :)
   Jesień za to nie żartuje i przyszła na wiosnę :)
   Notowania dziś w takim samym klimacie, to jeden z takich dni, że można było je sobie odpuścić, kupić jeśli ktoś miał coś zamiar nabyć i wyjść, wrócić jutro :)

   Usuń
 2. Global Energy też siebie kupuje :) Skupy akcji własnych też często są przyczyną trzymania ceny, ale nie będzie to trwało wiecznie.

  http://www.bankier.pl/wiadomosc/GLOBAL-ENERGY-S-A-Nabycie-akcji-wlasnych-3088785.html

  OdpowiedzUsuń
 3. "Ponadto w ocenie Zarządu obecna cena akcji Spółki na giełdzie znacząco odbiega od jej faktycznej wartości w odniesieniu do wartości wewnętrznej i księgowej Spółki oraz planowanych w najbliższym czasie zdarzeń korporacyjnych, gospodarczych i kapitałowych opisanych w opublikowanym w dniu dzisiejszym Sprawozdaniu Finansowym Emitenta za rok 2013. W związku z powyższym Zarząd będzie kontynuował strategię skupu akcji własnych na zasadach opublikowanych w 2013 roku poprzez przeznaczanie nadwyżek finansowych uzyskiwanych z inwestycji kapitałowych w pierwszym półroczu bieżącego roku."

  To są dobre informacje.

  OdpowiedzUsuń
 4. GE zakłada, że to działalność inwestycyjna jest ich głównym obszarem działalności, a nie prowadzą operacyjnej jako takiej (m.in. pisali o tym tu: http://globalenergy.pl/global-energy-stawia-na-dzialalnosc-inwestycyjna-udzial-oze-moze-spasc-do-20/). Stąd może słaby wynik na operacyjnej.

  A dziś kolejny dzień i GE leci mocno w dół. Zyska na akcje z ostatniego raportu mocno przekracza już wartość akcji. Zabawne, ciekawe co by się stało gdyby przeznaczyli na dywidendę cały zysk (1,12zł/akcję) a po wypłaceniu i odcięciu dywidendy (zakładające, że inwestorzy dalej ignorowali spółkę) akcje miały by referencyjną cenę około -30 groszy? Jest to teoretycznie możliwe?

  OdpowiedzUsuń
 5. Czemu słabe wyniki z operacyjnej, pisał wczoraj prezes we wzruszającym liście.

  Żaden ze mnie Wilk z Wall Street ;) ale "ignorowanie spółki" nie wyraża się chyba takim obrotem ?
  A niech dają z zysku po 0,60 na akcję, nie jestem chytry... ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. http://www.gpwinfostrefa.pl/GPWIS2/pl/index/news/info/582760,global-energy-sa-nabycie-akcji-wlasnych
  kolejne dobra informacja

  OdpowiedzUsuń
 7. Maverick będzie trzymał kurs jeżeli zależy mu na GLE. Tak więc trzyma, bo im zależy, aby GLE kupiła tanio ( ale nie na dnie i gdy inni mieli szannse. Gracze z honorem i umiejętnościami ). W odpowiednim momencie kurs ruszy i będzie rósł bardzo długo.

  OdpowiedzUsuń
 8. Sprzedaż udziałów w spółce, co było zapowiedziane w ostatnim liście prezesa. Bez strat, a nawet z zyskiem.

  http://www.attrader.pl/pl/akcje/GLOBALNRG/komunikat/ESPI/zbycie-aktywow-znaczacej-wartosci-udzialow-w-projekcie-farmy-wiatrowej,20140327_081035_1360062705

  OdpowiedzUsuń

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.